מאת טליה מור

כתבה שפורסמה באתר "קו לחנוך"

"מחשב לכל ילד" הינה סיסמא שהפכה לאחרונה מחלום למטרה ממשית עבור בתי ספר ברחבי הארץ. משרד החינוך אמנם מגדיר כשאיפה ריאלית יותר יחס רצוי של מחשב אחד עבור עשרה תלמידים, אך כבר היום ישנם מוסדות חינוכיים המציבים עמדת עבודה עבור כל תלמיד ובכך מיישמים את "המהפכה הממוחשבת". אך כמו תמיד, לא כל פנטיום-3, זהב הוא והמכשול העיקרי בדרך להצעדת מערכת החינוך הישראלית אל המאה ה-21, הינו, איך לא, תקציבי.

בית החינוך "אופק" שבקיבוץ עברון, התעמת השנה עם סוגיה זו. בכיתת המחשבים שלהם עמדו 12 מחשבי פנטיום 3 והעלו אבק. התוכנות שבהן השתמש בית הספר היו תובעניות מדי עבור המחשבים והילדים לא רצו לעבוד עליהם מפאת תקיעות חוזרות ונשנות של המערכת.

בבית הספר ערכו חישוב ומצאו כי החלפת הכיתה תעלה הון עתק. כששקלו להכניס טרמינל סרבר ע"ב Microsoft Server 2003 לבית הספר, הבינו במהרה שתחזוקת השרת דורשת ידע מקצועי נרחב לצד השקעה כספית עצומה.

שדרוג כיתות מחשבים ישנות בחיסכון אדיר

כאן נכנסה חברת Greenware לתמונה. פתרון תוכנתי בשם WinConnect שהחברה משווקת איפשר להחיות חדרי מחשבים, כמו זה הניצב ב"אופק", בקלילות. על ידי הפיכת מחשב אחד חזק לטרמינל סרבר עבור 21 משתמשים ניתן היה להחזיר לתפקוד מחשבים ישנים מאוד במהירות וביעילות. הפתרון חסך את הצורך בידע באחזקת ותפעול שרתים ומיקד את אחראי המחשוב במוסד לתפעל מחשב אחד בלבד.

סיפור דומה התרחש בבית הספר "אורט שש שנתי" שבבית שאן. גם שם כיתת מחשבים ישנה איימה להוציא כסף רב מקופת בית הספר – וגם שם חברת Greenware ותוכנת WinConnect פתרו וחסכו את הבעיה.

"הרעיון הכללי מאחורי חברת Greenware היה לעזור לגופים שונים בארץ לחסוך כסף רב בהצטיידות ובתחזוקת המחשבים" אומר רועי טל, מנכ"ל ושותף מייסד של החברה. "כשהקמתי את Greenware חיפשתי פתרון טוב, איכותי ואמין – שאוכל לתת לאנשים ושיוכל באמת לסייע להם. השלב הבא היה השידוך עם החברה הגדולה ThinSoft – חברת ענק מסינגפור אשר למעשה הייתה הראשונה בעולם בתחום פיצול המחשבים".

"הפתרון של Greenware מאפשר לכל בית ספר שברשותו ציוד מחשוב מיושן, להחיות את הציוד הזה בעזרת טכנולוגיה פשוטה שנקראת Terminal Server . המחשב הישן מתחבר למחשב חדש ומקבל ממנו את המשאבים ואת הכוח לעבוד – כך שלמעשה כיתת מחשבים שבה 20 עמדות עבודה ישנות, ניתנת לרענון בעזרת מחשב אחד חדש ותוכנה" אומר טל.

"בעזרת הפתרון שלנו ניתן להעביר כיתה שלמה ל-Windows 7 מבלי להחליף את מערכת ההפעלה במחשבים עצמם. העמדות נשארות עם מערכת ההפעלה הפשוטה והשרת טרמינל מספק סביבת עבודה של מערכת ההפעלה החדשהWindows 7 ".

אך במקרים רבים, אלה הן צרות של עשירים. ישנם לא מעט בתי ספר בהם ישנו מחסור חמור של מחשבים מלכתחילה.Greenware מביאה במצבים אלה פתרון תוכנתי פשוט העונה לשם BeTwin . בעזרת פתרון תוכנתי בלבד שאינו דורש רכיבים חיצוניים, ניתן להפוך מחשב אחד לחמש עמדות עבודה נפרדות.

"הרעיון מאחורי תוכנת BeTwin הוא פשוט – כיום כשהמחשבים הם בעלי יכולות עיבוד אדירות, ניתן להפוך מחשב מרכזי אחד למחשב מארח לחמש עמדות עבודה נפרדות לחלוטין המסוגלות להריץ מגוון רב של תכנות בו זמנית, תוך שימת דגש על אמינות הפתרון וחיסכון" מסביר פביאן מוגוליאנסקי, סמנכ"ל Greenware . "כל הנדרש הוא להוסיף מסכים, מקלדות ועכברים וחוסכים ברכישת המחשבים"

המשמעות לבתי הספר דרמטית:  כל עמדה קיימת היום שווה למעשה 5 עמדות.

כפי שקבע אלברט דנט גיורגי, רופא וחתן פרס נובל, "משמעותה של המצאה הינה היכולת לראות את מה שכולם כבר ראו, אך לחשוב מחשבה שאיש עוד לא חשב". כולנו חולמים על הקדמה בחינוך וכולנו רואים את הבעיות, המכשולים והגורמים המעכבים. למזלנו, ב-Greenware יש מי שחושב כפי שאיש עוד לא חשב